Vicor Corporation V300A24E500BS
V300A24E500BS picture photo
Mfg. Part Number
V300A24E500BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V300A24E500BS.pdf
Availability of V300A24E500BS
QUANTITY
V300A24E500BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A24E500BS
Internal Part NumberEIS-V300A24E500BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.8A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A24E500BS
Related LinksV300A2, V300A24E500BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A24E500BS Details Description
Related parts for V300A24E500BS
CONN HEADER 18PS .100 SINGLE SMD datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 250MW TO236AB datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
IC FPGA 562 I/O 1020BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 100W datasheet.pdf