Vicor Corporation V300A24H400B3
V300A24H400B3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A24H400B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W
Datasheet Download
V300A24H400B3.pdf
Availability of V300A24H400B3
QUANTITY
V300A24H400B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A24H400B3
Internal Part NumberEIS-V300A24H400B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A24H400B3
Related LinksV300A2, V300A24H400B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A24H400B3 Details Description
Related parts for V300A24H400B3
MOUNT CIRCULAR ELECT CAP 0.270" datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/1.8V 0.3A 10DFN datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 75 OHM datasheet.pdf
ARRAY 6CH LCD/CAM EMI FLTR 12DFN datasheet.pdf
FUSE ONE TIME FAST ACT 600V 150A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 8COL NK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB datasheet.pdf
762 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 320W datasheet.pdf