Vicor Corporation V300A24H400BL
V300A24H400BL picture photo
Mfg. Part Number
V300A24H400BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W
Datasheet Download
V300A24H400BL.pdf
Availability of V300A24H400BL
QUANTITY
V300A24H400BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A24H400BL
Internal Part NumberEIS-V300A24H400BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A24H400BL
Related LinksV300A2, V300A24H400BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A24H400BL Details Description
Related parts for V300A24H400BL
IC REG LDO 3V 50MA 5USMD datasheet.pdf
CONN SPADE 16-22 AWG #6 P-G datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOD PWR INLET COMPACT FILTER 10A datasheet.pdf
IGBT 1200V 30A 200W TO220AB datasheet.pdf
CAP CER 560PF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
LS 5.08/08/90 3.5SN GN datasheet.pdf
ACF 2.0MM X 10M 0.079"X 33' datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf