Vicor Corporation V300A24H400BN3
V300A24H400BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A24H400BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W
Datasheet Download
V300A24H400BN3.pdf
Availability of V300A24H400BN3
QUANTITY
V300A24H400BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A24H400BN3
Internal Part NumberEIS-V300A24H400BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.6A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A24H400BN3
Related LinksV300A24, V300A24H400BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A24H400BN3 Details Description
Related parts for V300A24H400BN3
FIXED IND 100UH 125MA 8 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 6.49KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CARD EDGE 26POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
RES MO 2W 27K OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 3 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 24.3 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RETURN SPRING FOR 0638233900 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 8AWG WHITE datasheet.pdf