Vicor Corporation V300A24H500BL
V300A24H500BL picture photo
Mfg. Part Number
V300A24H500BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V300A24H500BL.pdf
Availability of V300A24H500BL
QUANTITY
V300A24H500BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A24H500BL
Internal Part NumberEIS-V300A24H500BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A24H500BL
Related LinksV300A2, V300A24H500BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A24H500BL Details Description
Related parts for V300A24H500BL
CONN EDGECARD 44POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
ADC 8BIT 8CH 50-200KSPS 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 4PVH 8COL datasheet.pdf
RJI 22/7 2XIP20MULTIPCRANCROSP datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO214AB datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711 datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 0.17A datasheet.pdf