Vicor Corporation V300A24H500BN3
V300A24H500BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A24H500BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V300A24H500BN3.pdf
Availability of V300A24H500BN3
QUANTITY
V300A24H500BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A24H500BN3
Internal Part NumberEIS-V300A24H500BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.8A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A24H500BN3
Related LinksV300A24, V300A24H500BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A24H500BN3 Details Description
Related parts for V300A24H500BN3
LED WHITE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC JK TYPE POS TRG SNGL 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP MICA 560PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 249 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf