Vicor Corporation V300A24M500BG3
V300A24M500BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A24M500BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V300A24M500BG3.pdf
Availability of V300A24M500BG3
QUANTITY
V300A24M500BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A24M500BG3
Internal Part NumberEIS-V300A24M500BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A24M500BG3
Related LinksV300A24, V300A24M500BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A24M500BG3 Details Description
Related parts for V300A24M500BG3
IC FLASH 512KBIT 55NS 32TSOP datasheet.pdf
FIXED IND 6.2UH 175MA 2 OHM TH datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44VQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 SQ WW datasheet.pdf
OSC XO 36.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC PWM/SENSEFET 130KHZ 8DIP datasheet.pdf
DSUB 3W3 M G50 datasheet.pdf
IC REG BUCK 1V 0.6A SYNC SOT-25 datasheet.pdf