Vicor Corporation V300A24M500BN
V300A24M500BN picture photo
Mfg. Part Number
V300A24M500BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V300A24M500BN.pdf
Availability of V300A24M500BN
QUANTITY
V300A24M500BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A24M500BN
Internal Part NumberEIS-V300A24M500BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.8A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A24M500BN
Related LinksV300A2, V300A24M500BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A24M500BN Details Description
Related parts for V300A24M500BN
CABLE SPEAKER 2COND 12AWG 1000' datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 300W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 115 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC RCVR ASK/FSK UHF 20SSO datasheet.pdf
STOPPER 6CC TAPER TIP MANUAL 500 datasheet.pdf
IC LVDS LINE RCVR QUAD 16TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf