Vicor Corporation V300A24M500BN2
V300A24M500BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A24M500BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V300A24M500BN2.pdf
Availability of V300A24M500BN2
QUANTITY
V300A24M500BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A24M500BN2
Internal Part NumberEIS-V300A24M500BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.8A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A24M500BN2
Related LinksV300A24, V300A24M500BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A24M500BN2 Details Description
Related parts for V300A24M500BN2
CONN RECPT 4POS .100 POLAR TIN datasheet.pdf
CONN RECEPT 114POS 1MM DUAL SMD datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 250V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC FRAM 1MBIT 60NS 32TSOP datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC 8-PLEX datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf