Vicor Corporation V300A24T400BG
V300A24T400BG picture photo
Mfg. Part Number
V300A24T400BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W
Datasheet Download
V300A24T400BG.pdf
Availability of V300A24T400BG
QUANTITY
V300A24T400BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A24T400BG
Internal Part NumberEIS-V300A24T400BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A24T400BG
Related LinksV300A2, V300A24T400BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A24T400BG Details Description
Related parts for V300A24T400BG
RES 1.62 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SIDACTOR 4CHP 280V 400A MS013 datasheet.pdf
IC CONFIG MULTI-FUNC GATE 6TSSOP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 48V 9.4A 450W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V NP0 1808 datasheet.pdf
RES 4 OHM 8W 0.02% TO220 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
INSERTER, UPPER datasheet.pdf
CAP FILM 0.3UF 5% 2500VDC AXIAL datasheet.pdf