Vicor Corporation V300A24T500B2
V300A24T500B2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A24T500B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V300A24T500B2.pdf
Availability of V300A24T500B2
QUANTITY
V300A24T500B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A24T500B2
Internal Part NumberEIS-V300A24T500B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A24T500B2
Related LinksV300A2, V300A24T500B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A24T500B2 Details Description
Related parts for V300A24T500B2
RES SMD 178K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TRANS PNP 32V 1A SOT-89 datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 2.67KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CARDEDGE 20POS DL .100 BLK PCB datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V NP0 1812 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 32POS 2MM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 2.4A 90 MOHM TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 250VDC RDL datasheet.pdf