Vicor Corporation V300A24T500B3
V300A24T500B3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A24T500B3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V300A24T500B3.pdf
Availability of V300A24T500B3
QUANTITY
V300A24T500B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A24T500B3
Internal Part NumberEIS-V300A24T500B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A24T500B3
Related LinksV300A2, V300A24T500B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A24T500B3 Details Description
Related parts for V300A24T500B3
SWITCH 4 POS DIP PIANO SEALED datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR RRO 8QFN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 35KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES 8.2 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 76.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 324MA 1.2 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 47POS STRGHT SKT datasheet.pdf