Vicor Corporation V300A24T500BF
V300A24T500BF picture photo
Mfg. Part Number
V300A24T500BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V300A24T500BF.pdf
Availability of V300A24T500BF
QUANTITY
V300A24T500BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A24T500BF
Internal Part NumberEIS-V300A24T500BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A24T500BF
Related LinksV300A2, V300A24T500BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A24T500BF Details Description
Related parts for V300A24T500BF
IC OFFLINE SWIT OVP UVLO HV 8SMD datasheet.pdf
SIDACTOR BI 140V 250A TO-92 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100QFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 29.4 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 47 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 5W datasheet.pdf