Vicor Corporation V300A24T500BL2
V300A24T500BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A24T500BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V300A24T500BL2.pdf
Availability of V300A24T500BL2
QUANTITY
V300A24T500BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A24T500BL2
Internal Part NumberEIS-V300A24T500BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A24T500BL2
Related LinksV300A24, V300A24T500BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A24T500BL2 Details Description
Related parts for V300A24T500BL2
RES SMD 158K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLTAGE 2.8V 5TSOP datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR SER 10-USOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 10% 100VDC 2416 datasheet.pdf
FUSE 5A RADIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 10MHZ 8TDFN datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 3.81MM GREEN datasheet.pdf