Vicor Corporation V300A24T500BS3
V300A24T500BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A24T500BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V300A24T500BS3.pdf
Availability of V300A24T500BS3
QUANTITY
V300A24T500BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A24T500BS3
Internal Part NumberEIS-V300A24T500BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.8A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A24T500BS3
Related LinksV300A24, V300A24T500BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A24T500BS3 Details Description
Related parts for V300A24T500BS3
IC GATE NAND 1CH 2-INP SOT-5 datasheet.pdf
IC MCU 8-BIT 128KB FLASH 40-DIP datasheet.pdf
CONN INSERT 5POS PIN MINI XLR datasheet.pdf