Vicor Corporation V300A28C500B
V300A28C500B picture photo
Mfg. Part Number
V300A28C500B
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W
Datasheet Download
V300A28C500B.pdf
Availability of V300A28C500B
QUANTITY
V300A28C500B Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A28C500B
Internal Part NumberEIS-V300A28C500B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17.86A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A28C500B
Related LinksV300A2, V300A28C500B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A28C500B Details Description
Related parts for V300A28C500B
RES SMD 1.13K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
FUSE 3000A 600V T-LAG CLASS L datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 25POS datasheet.pdf
RES 348 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.88K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 0201 X7R 1500pF 25V datasheet.pdf