Vicor Corporation V300A28C500BL
V300A28C500BL picture photo
Mfg. Part Number
V300A28C500BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W
Datasheet Download
V300A28C500BL.pdf
Availability of V300A28C500BL
QUANTITY
V300A28C500BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A28C500BL
Internal Part NumberEIS-V300A28C500BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17.86A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A28C500BL
Related LinksV300A2, V300A28C500BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A28C500BL Details Description
Related parts for V300A28C500BL
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 10% 200VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 866 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
SENSOR HAND TYPE 20MM 792MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW DO35 datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.003UF RADIAL datasheet.pdf
26500 41C 41#20 P BY PLUG WC datasheet.pdf
24-Bit, 96 kHz Surround Sound Codec  IC datasheet.pdf