Vicor Corporation V300A28C500BL3
V300A28C500BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A28C500BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W
Datasheet Download
V300A28C500BL3.pdf
Availability of V300A28C500BL3
QUANTITY
V300A28C500BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A28C500BL3
Internal Part NumberEIS-V300A28C500BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17.86A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A28C500BL3
Related LinksV300A28, V300A28C500BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A28C500BL3 Details Description
Related parts for V300A28C500BL3
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SOCKET M4.5 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 620PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.250" (6.35mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED COB WHT 3500K 2STEP 95CRI datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 3.5% 1600VDC RAD datasheet.pdf