Vicor Corporation V300A28E400BG3
V300A28E400BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A28E400BG3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W
Datasheet Download
V300A28E400BG3.pdf
Availability of V300A28E400BG3
QUANTITY
V300A28E400BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A28E400BG3
Internal Part NumberEIS-V300A28E400BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14.28A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A28E400BG3
Related LinksV300A28, V300A28E400BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A28E400BG3 Details Description
Related parts for V300A28E400BG3
IC OPAMP SAMPLE HOLD 16DIP datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES MO 1W 2K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP SPDT 6A 250V SLDR datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V 1% BP 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 3.81MM datasheet.pdf
IC PWM CTLR AC-DC CURR 8VSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT datasheet.pdf