Vicor Corporation V300A28E400BN3
V300A28E400BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A28E400BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W
Datasheet Download
V300A28E400BN3.pdf
Availability of V300A28E400BN3
QUANTITY
V300A28E400BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A28E400BN3
Internal Part NumberEIS-V300A28E400BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14.3A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A28E400BN3
Related LinksV300A28, V300A28E400BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A28E400BN3 Details Description
Related parts for V300A28E400BN3
FIXED IND 330UH 206MA 5.92 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 430MA 1.34 OHM datasheet.pdf
IC XLATR GTL/LVTTL 13BIT 28TSSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 2.6KV 300A DO200 datasheet.pdf
IC FPGA 72 I/O 169FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
IC OR CTRLR LOAD SHARE 16MSOP datasheet.pdf
RES 70K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf