Vicor Corporation V300A28E400BS
V300A28E400BS picture photo
Mfg. Part Number
V300A28E400BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W
Datasheet Download
V300A28E400BS.pdf
Availability of V300A28E400BS
QUANTITY
V300A28E400BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A28E400BS
Internal Part NumberEIS-V300A28E400BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14.3A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A28E400BS
Related LinksV300A2, V300A28E400BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A28E400BS Details Description
Related parts for V300A28E400BS
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR 10MSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.25A 115V datasheet.pdf
FIXED IND 25UH 4A 45 MOHM TH datasheet.pdf
FERRITE CORE P 5.5UH T38 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
LEADED NTC THERMISTOR datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT SKT datasheet.pdf