Vicor Corporation V300A28E500B
V300A28E500B picture photo
Mfg. Part Number
V300A28E500B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W
Datasheet Download
V300A28E500B.pdf
Availability of V300A28E500B
QUANTITY
V300A28E500B Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A28E500B
Internal Part NumberEIS-V300A28E500B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17.86A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A28E500B
Related LinksV300A2, V300A28E500B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A28E500B Details Description
Related parts for V300A28E500B
RES SMD 1.62K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR ZXSC310E5TA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 112LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
EMITTER UV 387NM 30A MODULE datasheet.pdf