Vicor Corporation V300A28E500BF2
V300A28E500BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A28E500BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W
Datasheet Download
V300A28E500BF2.pdf
Availability of V300A28E500BF2
QUANTITY
V300A28E500BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A28E500BF2
Internal Part NumberEIS-V300A28E500BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17.86A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A28E500BF2
Related LinksV300A28, V300A28E500BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A28E500BF2 Details Description
Related parts for V300A28E500BF2
RES SMD 243 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SLSSW 10A.110 79253327 datasheet.pdf
RES 12.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 1AWG VIOLET 1000' datasheet.pdf
HSOP-44 STENCIL datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 400VDC RDL datasheet.pdf