Vicor Corporation V300A28E500BL2
V300A28E500BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A28E500BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W
Datasheet Download
V300A28E500BL2.pdf
Availability of V300A28E500BL2
QUANTITY
V300A28E500BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A28E500BL2
Internal Part NumberEIS-V300A28E500BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17.86A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A28E500BL2
Related LinksV300A28, V300A28E500BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A28E500BL2 Details Description
Related parts for V300A28E500BL2
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 8-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 4V 10% 1611 datasheet.pdf
IC LI-ION CHGR 500MA 4.1V 8-MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
TXRX ETH OCT LP COMM 208-HQFP datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 250MA 550 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf