Vicor Corporation V300A28H400BN
V300A28H400BN picture photo
Mfg. Part Number
V300A28H400BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W
Datasheet Download
V300A28H400BN.pdf
Availability of V300A28H400BN
QUANTITY
V300A28H400BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A28H400BN
Internal Part NumberEIS-V300A28H400BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14.3A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A28H400BN
Related LinksV300A2, V300A28H400BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A28H400BN Details Description
Related parts for V300A28H400BN
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 16SSOP datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 16B 24TSSOP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 45W datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1A 250VAC 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 12M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 30MM datasheet.pdf