Vicor Corporation V300A28M500BF2
V300A28M500BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A28M500BF2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W
Datasheet Download
V300A28M500BF2.pdf
Availability of V300A28M500BF2
QUANTITY
V300A28M500BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A28M500BF2
Internal Part NumberEIS-V300A28M500BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17.86A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A28M500BF2
Related LinksV300A28, V300A28M500BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A28M500BF2 Details Description
Related parts for V300A28M500BF2
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM TURRET SNGL GEB 10.500" L datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 150KHZ RRO 8CFP datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
SL-SMT 5.00/03/180G 3.2SN GN datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 95POS datasheet.pdf