Vicor Corporation V300A28M500BG2
V300A28M500BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A28M500BG2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W
Datasheet Download
V300A28M500BG2.pdf
Availability of V300A28M500BG2
QUANTITY
V300A28M500BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A28M500BG2
Internal Part NumberEIS-V300A28M500BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17.86A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A28M500BG2
Related LinksV300A28, V300A28M500BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A28M500BG2 Details Description
Related parts for V300A28M500BG2
TOOL HAND CRIMPER 20-24AWG datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES 1K OHM 0.3W 1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS INLINE PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf