Vicor Corporation V300A28M500BG3
V300A28M500BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A28M500BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W
Datasheet Download
V300A28M500BG3.pdf
Availability of V300A28M500BG3
QUANTITY
V300A28M500BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A28M500BG3
Internal Part NumberEIS-V300A28M500BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17.86A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A28M500BG3
Related LinksV300A28, V300A28M500BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A28M500BG3 Details Description
Related parts for V300A28M500BG3
RES 5.6 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR BOX M12 8 INPUT 8 OUTPUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .305M 26POS datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 100V SCREW datasheet.pdf
CAP CER 18PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 668MA 450 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf