Vicor Corporation V300A28M500BS
V300A28M500BS picture photo
Mfg. Part Number
V300A28M500BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W
Datasheet Download
V300A28M500BS.pdf
Availability of V300A28M500BS
QUANTITY
V300A28M500BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A28M500BS
Internal Part NumberEIS-V300A28M500BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17.8A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A28M500BS
Related LinksV300A2, V300A28M500BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A28M500BS Details Description
Related parts for V300A28M500BS
IC BUFFER TRI-ST QD N-INV 14SOP datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Press-Fit datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 2X12V 30W datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 178 TYPE D 25POS datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC 3.3V 2.048 / 1.544 MHZ datasheet.pdf