Vicor Corporation V300A28M500BS3
V300A28M500BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A28M500BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W
Datasheet Download
V300A28M500BS3.pdf
Availability of V300A28M500BS3
QUANTITY
V300A28M500BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A28M500BS3
Internal Part NumberEIS-V300A28M500BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17.8A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A28M500BS3
Related LinksV300A28, V300A28M500BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A28M500BS3 Details Description
Related parts for V300A28M500BS3
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
TIP RT9 CHISEL CARTRIDGE - WMRP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 40VQFN datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 14.6MM datasheet.pdf
RES 96.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 190VWM 310VC P600 datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 2W SMBG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf