Vicor Corporation V300A28T500B
V300A28T500B picture photo
Mfg. Part Number
V300A28T500B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W
Datasheet Download
V300A28T500B.pdf
Availability of V300A28T500B
QUANTITY
V300A28T500B Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A28T500B
Internal Part NumberEIS-V300A28T500B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17.86A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A28T500B
Related LinksV300A2, V300A28T500B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A28T500B Details Description
Related parts for V300A28T500B
FAN AXIAL 80X32MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 56PF 3KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 6 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 9.6PF 50V P2H 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG DUPLX 125UM datasheet.pdf
Connector Socket 70 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
INDICATOR 10MM FIXED RD 24V WIRE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER SMT 0.6-3.3V 25A datasheet.pdf