Vicor Corporation V300A28T500BF
V300A28T500BF picture photo
Mfg. Part Number
V300A28T500BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W
Datasheet Download
V300A28T500BF.pdf
Availability of V300A28T500BF
QUANTITY
V300A28T500BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A28T500BF
Internal Part NumberEIS-V300A28T500BF
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17.86A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A28T500BF
Related LinksV300A2, V300A28T500BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A28T500BF Details Description
Related parts for V300A28T500BF
RES SMD 120 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .067".115"L datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECTANGULAR GREEN datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% RADIAL datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS TIN datasheet.pdf