Vicor Corporation V300A2C160BG
V300A2C160BG picture photo
Mfg. Part Number
V300A2C160BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W
Datasheet Download
V300A2C160BG.pdf
Availability of V300A2C160BG
QUANTITY
V300A2C160BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A2C160BG
Internal Part NumberEIS-V300A2C160BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series160W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency74%
Power (Watts) - Max160W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A2C160BG
Related LinksV300A2, V300A2C160BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A2C160BG Details Description
Related parts for V300A2C160BG
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EXTEND datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC DAC 12BIT VOUT W/REF TSOT23-8 datasheet.pdf
CONN PIN ASSEMBLY 10-12AWG datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 3KV RADIAL datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 25POS .3M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS PIN datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.8V 0.6A SYNC 8-LLP datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50OHM CRIMP datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.0V 5TSOP datasheet.pdf