Vicor Corporation V300A2C160BG2
V300A2C160BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A2C160BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W
Datasheet Download
V300A2C160BG2.pdf
Availability of V300A2C160BG2
QUANTITY
V300A2C160BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A2C160BG2
Internal Part NumberEIS-V300A2C160BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series160W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency74%
Power (Watts) - Max160W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A2C160BG2
Related LinksV300A2, V300A2C160BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A2C160BG2 Details Description
Related parts for V300A2C160BG2
DIODE GEN PURP 100V 1A SMA datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 22V SC-82AB datasheet.pdf
LED 5MM VERT HE DIFF YLW PC MNT datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 74POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
KRIMPING DIE ATP-AA-575-E1 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf
14POSMICROMNLASSY R/A THRU datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf