Vicor Corporation V300A2C160BL2
V300A2C160BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A2C160BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W
Datasheet Download
V300A2C160BL2.pdf
Availability of V300A2C160BL2
QUANTITY
V300A2C160BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A2C160BL2
Internal Part NumberEIS-V300A2C160BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series160W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency74%
Power (Watts) - Max160W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A2C160BL2
Related LinksV300A2, V300A2C160BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A2C160BL2 Details Description
Related parts for V300A2C160BL2
IC DUAL DCP +OPAMP 10K 64TP SO24 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 100MA 13 OHM SMD datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 100MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
PROTECTOR SINGLE BIDIRECTIONAL datasheet.pdf
PLUNGER CLIP BLACK 10A 2.50" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 1.0A 200V DFS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 69.8 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf