Vicor Corporation V300A2C160BL3
V300A2C160BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A2C160BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W
Datasheet Download
V300A2C160BL3.pdf
Availability of V300A2C160BL3
QUANTITY
V300A2C160BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A2C160BL3
Internal Part NumberEIS-V300A2C160BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series160W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency74%
Power (Watts) - Max160W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A2C160BL3
Related LinksV300A2, V300A2C160BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A2C160BL3 Details Description
Related parts for V300A2C160BL3
LED LASER FLAT LENS 850NM LATERL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 12A TO220INS datasheet.pdf
OSC VCXO 600.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
DIGITAL OUTPUT TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
FIXED IND 7.5UH 3.5A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC FLASH 4GBIT 153TFBGA datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN M12 6POS datasheet.pdf