Vicor Corporation V300A2H160BN
V300A2H160BN picture photo
Mfg. Part Number
V300A2H160BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W
Datasheet Download
V300A2H160BN.pdf
Availability of V300A2H160BN
QUANTITY
V300A2H160BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A2H160BN
Internal Part NumberEIS-V300A2H160BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series160W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency74%
Power (Watts) - Max160W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A2H160BN
Related LinksV300A2, V300A2H160BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A2H160BN Details Description
Related parts for V300A2H160BN
RC NETWORK 220 OHM/22PF 5% SMD datasheet.pdf
LED 2MM BI-LEVEL YLW/YLW DIFF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BALUN MATCH TO BROADCOM ZV4301 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 9pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 86.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TXRX TRANSLATING DUAL X2SON6 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf