Vicor Corporation V300A2H160BN3
V300A2H160BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A2H160BN3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W
Datasheet Download
V300A2H160BN3.pdf
Availability of V300A2H160BN3
QUANTITY
V300A2H160BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A2H160BN3
Internal Part NumberEIS-V300A2H160BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series160W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency74%
Power (Watts) - Max160W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A2H160BN3
Related LinksV300A2, V300A2H160BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A2H160BN3 Details Description
Related parts for V300A2H160BN3
RES SMD 4.53KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
LED WARM WHITE CLEAR 5MM RND T/H datasheet.pdf
CABLE CAT6E 8COND 23AWG 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
BOARD EVAL SMART CARD INTERFACE datasheet.pdf
RES 4.64 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
D4SL-4MDG-DN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 50POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 24POS WALL MNT SKT datasheet.pdf