Vicor Corporation V300A36C400BN2
V300A36C400BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A36C400BN2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V300A36C400BN2.pdf
Availability of V300A36C400BN2
QUANTITY
V300A36C400BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A36C400BN2
Internal Part NumberEIS-V300A36C400BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.1A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A36C400BN2
Related LinksV300A36, V300A36C400BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A36C400BN2 Details Description
Related parts for V300A36C400BN2
FIXED IND 150NH 280MA 600 MOHM datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 46POS .100 SRT TIN datasheet.pdf
UMC PLUG-SMA JACK 1.37 250MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC BROADCAST RAD FRONT-END 48QFN datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 0.25A VMT3 datasheet.pdf
M8 MALE DUST CAP METAL datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf