Vicor Corporation V300A36C500BN2
V300A36C500BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A36C500BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W
Datasheet Download
V300A36C500BN2.pdf
Availability of V300A36C500BN2
QUANTITY
V300A36C500BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A36C500BN2
Internal Part NumberEIS-V300A36C500BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.9A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A36C500BN2
Related LinksV300A36, V300A36C500BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A36C500BN2 Details Description
Related parts for V300A36C500BN2
IC OPAMP AUDIO 15MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC REG BCK BST INV ADJ/-5V 8SOIC datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR ISL28474 datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 2 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 20-22 AWG Crimp datasheet.pdf
LMT SW-DT datasheet.pdf
RES 99.92K OHM 0.6W 0.02% RADIAL datasheet.pdf
ABSOLUTE ENCODER datasheet.pdf
CBL RIBN 10COND TWIST-PAIR 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf