Vicor Corporation V300A36E400B2
V300A36E400B2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A36E400B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V300A36E400B2.pdf
Availability of V300A36E400B2
QUANTITY
V300A36E400B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A36E400B2
Internal Part NumberEIS-V300A36E400B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A36E400B2
Related LinksV300A3, V300A36E400B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A36E400B2 Details Description
Related parts for V300A36E400B2
IC GATE AND 1CH 2-INP SC-70 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48VQFN datasheet.pdf
CAP FILM 55UF 10% 800VDC RADIAL datasheet.pdf