Vicor Corporation V300A36E400B3
V300A36E400B3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A36E400B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V300A36E400B3.pdf
Availability of V300A36E400B3
QUANTITY
V300A36E400B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A36E400B3
Internal Part NumberEIS-V300A36E400B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A36E400B3
Related LinksV300A3, V300A36E400B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A36E400B3 Details Description
Related parts for V300A36E400B3
CONN BNC PLUG STR 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
DIGITAL INPUT MODULE datasheet.pdf
CABLE ST LEFT-R/A DOWN GRN 300MM datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 1.4A 210 MOHM SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 120A TO220AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CABLE 4COND 6AWG SLATE 100' datasheet.pdf
PWRBLADE VERT LF REC datasheet.pdf
FIXED INDUCTOR UNIPAC datasheet.pdf
CONN SOCKET 8POS HOUSING 2MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS PIN datasheet.pdf