Vicor Corporation V300A36E400BF
V300A36E400BF picture photo
Mfg. Part Number
V300A36E400BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V300A36E400BF.pdf
Availability of V300A36E400BF
QUANTITY
V300A36E400BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A36E400BF
Internal Part NumberEIS-V300A36E400BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A36E400BF
Related LinksV300A3, V300A36E400BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A36E400BF Details Description
Related parts for V300A36E400BF
RES SMD 137 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 0.015 OHM 1% 1W 1206 datasheet.pdf
SCR 4A 700V TO-220AB datasheet.pdf
RES 866K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 10POS SLD CUP datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CRIMP 1POS datasheet.pdf
PVC INSULATION BOOT datasheet.pdf
XCEDE 2W 2PVH 8COL datasheet.pdf