Vicor Corporation V300A36E400BF3
V300A36E400BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A36E400BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V300A36E400BF3.pdf
Availability of V300A36E400BF3
QUANTITY
V300A36E400BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A36E400BF3
Internal Part NumberEIS-V300A36E400BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A36E400BF3
Related LinksV300A36, V300A36E400BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A36E400BF3 Details Description
Related parts for V300A36E400BF3
CORD PATCH BANANA PLUG 48" BLACK datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A/0.3A 10SON datasheet.pdf
CAP CER 220PF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 6.8K OHM 5% 1206 datasheet.pdf