Vicor Corporation V300A36E400BL
V300A36E400BL picture photo
Mfg. Part Number
V300A36E400BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V300A36E400BL.pdf
Availability of V300A36E400BL
QUANTITY
V300A36E400BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A36E400BL
Internal Part NumberEIS-V300A36E400BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A36E400BL
Related LinksV300A3, V300A36E400BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A36E400BL Details Description
Related parts for V300A36E400BL
Connector Header 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 110V datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
IC 8051 MCU 2K-EEPROM 14-SOIC datasheet.pdf
IMPACT BP 3X16 GL/W SN/PB datasheet.pdf
RES 3.9 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
AERIAL CLOSURE KIT datasheet.pdf
LOCK NUT, M40 X 1.5 NPB datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 120MW SSSMINI2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf