Vicor Corporation V300A36E400BL2
V300A36E400BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A36E400BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V300A36E400BL2.pdf
Availability of V300A36E400BL2
QUANTITY
V300A36E400BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A36E400BL2
Internal Part NumberEIS-V300A36E400BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A36E400BL2
Related LinksV300A36, V300A36E400BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A36E400BL2 Details Description
Related parts for V300A36E400BL2
AC/DC CNVRTR 5V +/-12V 25V 250W datasheet.pdf
RES SMD 3.24K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SENSOR INDUCTIVE M8 SPST-NC datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 3MHZ 8TDFN datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 0.221 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 10.7 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REDRIVER BLVDS 1CH 8SOIC datasheet.pdf
OUTSIDE CORNER FITTING NON ADJUS datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 1W DO213AB datasheet.pdf