Vicor Corporation V300A36E400BL3
V300A36E400BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A36E400BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V300A36E400BL3.pdf
Availability of V300A36E400BL3
QUANTITY
V300A36E400BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A36E400BL3
Internal Part NumberEIS-V300A36E400BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A36E400BL3
Related LinksV300A36, V300A36E400BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A36E400BL3 Details Description
Related parts for V300A36E400BL3
TRANS NPN 300V 3.5A SOT223 datasheet.pdf
IC SWITCH HALL EFFECT SOT89 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
HARD WARE KIT, 34P M BLOCK datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM ISOLATED 20QSOP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 40HWQFN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE SKT datasheet.pdf