Vicor Corporation V300A36E500BL2
V300A36E500BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A36E500BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W
Datasheet Download
V300A36E500BL2.pdf
Availability of V300A36E500BL2
QUANTITY
V300A36E500BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A36E500BL2
Internal Part NumberEIS-V300A36E500BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.89A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A36E500BL2
Related LinksV300A36, V300A36E500BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A36E500BL2 Details Description
Related parts for V300A36E500BL2
DIODE ZENER 9.1V 250MW 2DFN datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
REG SW 12VIN 4A -12V HORZ datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 45.3 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf