Vicor Corporation V300A36E500BN
V300A36E500BN picture photo
Mfg. Part Number
V300A36E500BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W
Datasheet Download
V300A36E500BN.pdf
Availability of V300A36E500BN
QUANTITY
V300A36E500BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A36E500BN
Internal Part NumberEIS-V300A36E500BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.9A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A36E500BN
Related LinksV300A3, V300A36E500BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A36E500BN Details Description
Related parts for V300A36E500BN
CONN SMA PLUG 50 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE 4PDT 2A datasheet.pdf
IC FILTER LOWPASS 5TH 8UMAX datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.1A SOT23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SURFACE CONDITION DISC TS 2" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf