Vicor Corporation V300A36E500BN2
V300A36E500BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A36E500BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W
Datasheet Download
V300A36E500BN2.pdf
Availability of V300A36E500BN2
QUANTITY
V300A36E500BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A36E500BN2
Internal Part NumberEIS-V300A36E500BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.9A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A36E500BN2
Related LinksV300A36, V300A36E500BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A36E500BN2 Details Description
Related parts for V300A36E500BN2
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
IC GATE NOR 3CH 3-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 2M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.6 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.42 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
TRANS NPN 0.7A 160V datasheet.pdf